درباره واحد HSE

HSE  :  میزان یا  درجه دور شدن و محافظت از خطرات جانی، مالی و زیست محیطی و مجموعه اقداماتی به منظور پیشگیری یا کاهش حوادث و خطراتی که در ذات هر صنعت ویا خدمات می باشد . به تعبیری متولي و عهده دار كليه مسائل مربوط به بهداشت  کار ، ايمني و محيط زيست در صنایع  ، HSE مي باشد .

 

H : Health (بهداشت کار )

S : Safety (ایمنی کار )

E : Environment ( محیط زیست )

 

سالانه در جهان ۲۷۰ میلیون حادثه ناشی از کار اتفاق میافتد که نزدیک به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار کارگر جان خود را از دست داده، قریب به ۱۶۰ میلیون نفر به بیماریهای ناشی از کار مبتلا شده و بیش از ۲۶۰ میلیون حادثه منجر به سه روز غیبت کاری اتفاق افتاده است که سهم کشورهای جهان سوم( در حال توسعه و یا توسعه نیافته) از این حوادث، ۳تا ۴ برابر کشورهای توسعه یافته است و خسارات مالی برآورد شده در سال ۲۰۰۶ میلادی بالغ بر ۱/۲۵۱ تریلیون دلار( معادل ۴% از تولید ناخالص جهانی) است. در کشور ما ایران نیز طی یک دوره شش ساله (۸۳-۷۸) حوادث ناشی از کار رشدی معادل9/5 درصدرا نشان میدهد. در سال ۱۳۸۵ بیش از ۲۱ هزار حادثه ناشی از کار در کشور اتفاق افتاده که حدود یک میلیون روز کاری به منظور درمان کارگران به هدر رفته و بالغ بر ۶۲ هزار روز از کار مفید کارگران به علت بستری شدن تضییع گردیده است و در سال ۸۶ با رشدی معادل ۹ درصد، تعداد حوادث ناشی از کار ۲۳ هزار مورد ثبت شده است.

HSE شرکت داروسازی اکسیر در راستای حفظ و سلامت کارکنان در فرآیند تولید محصول ، فعالیتهای خود را در در دو محور ایمنی و بهداشت حرفه ای برنامه ریزی نموده است . بدین منظور ابتدا کلیه فعالیتها و عوامل زیان آور محیط کار که ممکن است پیامدهای ایمنی و بهداشتی داشته باشند شناسایی شده و سطح ریسک آنها تعیین می گردد . سپس اقدامات کنترلی جهت هر واحد و در هر شغل تعیین می گردد و اثر بخشی آن از طریق بازرسی های ادواری ایمنی و بهداشتی و اندازه گیری سالیانه عوامل زیان آور و آنالیز سالیانه حوادث سنجیده می شود .

 

ایمنی

 

امروزه اهميت مديريت ايمني در دستيابی به كارآيی سازمان به طور فزاينده ای مورد توجه قرار گرفته است. با آغاز فعالیت شرکت داروسازی اکسیر ، موضوع حفاظت از سلامت نيروی كار نيز در اولویت های این شرکت قرار گرفت . توجه به ايمنی منابع انسانی اهميت بسیاری داشته و در این راستا برنامه ریزی های کوتاه مدت ، طولانی مدت و کلان انجام شده است. این موضوع می تواند در کاهش هزینه های شرکت از ابعاد انسانی و مالی تاثیر گذار باشد چرا که هزینه های محيط های غير ايمن بسيار شگفت آورند. و مدیران این شرکت بر اين باورند كه ايمنی و بهداشت به سيستم مديريت فعالی نياز دارد. چرا كه ايمنی و بهداشت را نمی توان از طريق مقررات اجباری يا احساس جمعی و يا توسط يك فرد به تنهايی تامين كرد. لذا در اجرای سیستم ایمنی به استاندارد های بین المللی از جمله استاندارد OHSAS 18001 توجه ویژه ای صورت گرفته است. علاوه بر آن در ساختار سيستم های مديريت ايمنی این شرکت ، هدف ، حصول اطمينان از اين است كه سازمان چگونگی تاثير فعاليت های خود در زمينه ی بهداشت و ايمنی را بشناسد و برنامه ها و اندازه گيري هايی به منظور كنترل و بهبود آن تدوين كند. نتایج اين اندازه گيری ها از طريق فرايندی مناسب از جمله پايش و بازنگری عملكرد ها و اصلاح عدم تطابق های مشاهده شده در مميزی ها به مدیریت گزارش می شود . با اهتمام صورت گرفته امید است با ایجاد شرایط ایمن فضای فعالیتهای کارگری ، آزمایشگاهی و اداری ، برای کلیه پرسنل این شرکت فضای کار مناسبی مهیا شود .

 

 

بهداشت حرفه اي :

 

بهداشت حرفه ای علمی است که با شناسایی ، ارزشیابی و کنترل عوامل زیان آور در محیط کار از بروز بیماریها و عوارضی که ممکن است توسط عوامل زیان آور فیزیکی (صدا ،گرما ، سرما ، روشنایی و. . . )، شیمیایی ، بیولوژیکی و ارگونومیکی بوجود آید ، جلوگیری می کند . کنترل عوامل تهدید کننده سلامت در محیط کار تا حد زیادی از ظهور عواقب و عوارض بعدی ( بیماریها ، حوادث شغلی ، رکود اقتصادی و کاهش بهره وری بعلت از کار افتادگی) می کاهد .

بهداشت حرفه ای از جمله با ارزش ترین دارائی های افراد جوامع و کشورهاست که بعنوان یک استراتژی با اهمیت نه تنها سلامتی شاغلین را در نظر می گیرد بلکه تاثیر مثبت و قابل ملاحظه ای در بهره وری - کیفیت محصولات ، انگیزش کار - رضایت شغلی وکیفیت کل زندگی افراد جامعه دارد .

بیماریهای شغلی در اثر تماس مستقیم با عوامل مضر شیمیایی و بیولوژیکی و خطرات فیزیکی محل کار بوجود می آیند .اگرچه بنظر می رسد که اینگونه بیماری ها شیوع کمتری نسبت به دیگر بیماری ها دارند شواهد دال براین مدعاست که گروه عظیمی از مردم بخصوص در کشورهای در حال توسعه مبتلا به اینگونه بیماریها هستند. در بسیاری از موارد بیماریهای شغلی به حدی شدید هستندکه فرد مبتلا را ناتوان از انجام کار می سازد . مع ذالک دو عامل پیشگیری از آنها را آسان می سازد : اول اینکه عامل مولد اینگونه بیماریها قابل شناسایی ، اندازه گیری و کنترل است . دوم اینکه افراد در معرض خطر در دسترس می باشند و می توان آنها را مرتبا تحت معاینه و درمان قرار داد . مضافا اینکه اینگونه بیماریها در صورت معالجه فوری در مراحل اولیه برگشت پذیر می باشند ، در نتیجه تشخیص به موقع بیماریهای شغلی حائز اهمیت است.

نیروی کار در شرکت داروسازی اکسیر گرانبهاترین سرمایه در تحقق اهداف توسعه پایدار بوده و ارتقاء سلامت این عزیزان از طریق تأمین محیط کار سالم از اهم اهداف بهداشت حرفه ای می باشد . لذا در این راستا واحد HSE شرکت داروسازی اکسیر کوشیده است تا با بکارگیری کلیه تمهیدات، دستورالعمل‌ها و آئین نامه‌های معتبر و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با همکاری سایر واحدهای شرکت محیط کار سالمی را برای نیروهای عزیز و زحمتکش این مجموعه ایجاد نماید .

 

 

محیط زیست :

 

شرکت داروسازی اکسیر بر اين‌ باور است‌ كه‌ محيط زيست‌ بعنوان‌ بزرگترين‌ سرمايه‌ عظيم‌ حيات‌ ، نيازمند كنترل ‌، حفاظت‌ و مراقبت‌ مداوم‌ همگان‌ است‌ . در اين‌ راستا شرکت داروسازی اکسیر با تکیه بر اصل توسعه پایدار به منظور از بین بردن تعارضات توسعه و محيط زيست و احترام به حقوق نسل های آینده ، تمام تلاش خود را نموده است تا کلیه منابع تولید آلودگی را در فرآیندهای خود شناسائی و کنترل کرده و از خسارت های احتمالی وارده به محیط زیست جلوگیری نماید . شرکت داروسازی اکسیر با طراحی و نصب تصفیه خانه فاضلاب فاضلاب هاي‌ انساني‌ و پس‌ آب هاي‌ صنعتي‌ را تصفیه نموده و با استفاده‌ از روش هاي‌ بيولوژيكي‌ و . . . هر گونه‌ بقاياي‌ حاصل‌ از توليدات‌ كارخانه‌ را زايل‌ نموده ‌و از ورود متـقابل‌ عوامل‌ آلوده‌ كننده‌ از فضاهاي‌ ساخت‌ دارو به‌ محيط زيست‌ و بالعكس‌ ممانعت‌ كامل‌ بعمل‌ مي‌آورد . همچنين‌ طراحي‌ كارخانه‌ بر اساس‌ ضوابط cGMP به‌ گونه‌اي‌ انجام‌ گرفته‌ كه‌ هواي‌ ورودي‌ و خروجي‌ در بخشهاي‌ مختلف‌ توليد بطور كاملاً مستقل‌ و مجزا و با استفاده‌ از سيستم هاي‌ هواساز و با كمك‌ فيلترهاي‌ تخت ، كيسه اي و الكترواستاتيك‌ از وجود هرگونه‌ ذره ‌معلق‌ و آلودگي‌ احتمالي‌ ، تصفيه‌ شـده‌ و عـلاوه‌ بر آن‌ از ورود هرگونه‌ آلودگي‌ به‌ محـيط نيز جلوگيري‌ مي‌شود . شایان ذکر است استقرار نـظام مـدیـریت زیـست محیـطی 2004:ISO 14001 ، رعايت‌ دقيق‌ اسـتاندارد هاي‌ زيست‌ محيطي‌ ، کنترل خروجی پساب ، دودکش و توسعه فضای سبز در چارچوب قوانین محیط زیست در شرکت داروسازی اکسیر كه‌ موجب‌ ارتقاء كيفيت‌ محصولات‌ خواهد بود ، موجب گردیده اين‌ شرکت مفتخر به‌ دريافت‌ لـوح‌ (( صنعت‌ برگزیده سبز )) از سازمان‌ محيط زيست‌ كشور گردد  .

 

 


 

 

 

تماس با کارخانه و دفترمرکزی داروسازی اکسیر

دفتر مرکزی :  تهران ، کیلومتر 18 جاده مخصوص کرج - خیابان داروپخش - درب شماره 2 - شرکت داروسازی اکسیر 

تلفن :   44992677- 4983395       فکس : 44984695

 

 کارخانه : بروجرد، کیلومتر 2 جاده کمربندی 

تلفن :      49- 42600048 066         فکس : 42606022 066